Tomáš Adámek

Web & foto

Nejlepší je Ferda!

23.1.2014

#156306143 / gettyimages.com

Poslední měsíce jsou plné různých změn, zvratů a konců. Vyplývá to ze situace, která u zaměstnavatele nastala. Většina věcí je tudíž pochopitelných. Některé více, některé už méně. Vypnutí jednoho ze dvou kávovarů, dejme tomu. Zákaz přístupu ostatním mimo vedení k tomu druhému, to už moc ne. Zrušení stravenek je sice nepopulární, ale budiž. Příspěvek (dvě stovky) zaměstnavatele na důchodové připojištění taky člověk oželí. Snížení platu je už méně milé, kdyby ho alespoň doprovázelo jakékoli minimální informování ze strany vedení, proč a že vůbec, snášelo by se to v předvánočním týdnu asi lépe. Někteří kolegové dostali pod stromeček i pěkný dárek v podobě výpovědi. Mimochodem, to snížení platu na zbylé dva měsíce výpovědní doby též.

Jedna čerstvá scénka mě už ale přiměla sepsat následující přirovnání. Situace je vymyšlená a slouží jen jako příklad.

Malá klinika, kde pracují dva chirurgové, ortoped a anesteziolog. A vede ji ředitel. Doba je zlá, operací málo, finance docházejí, sponzoři už nesponzorují. Takže ředitel dojde k rozhodnutí, že ušetří. Na personálu, samosebou. A vypočítá to tak, že polovina z těch čtyřech musí pryč.

Jednomu z oněch dvou chirurgů stejně zrovna končí smlouva na dobu určitou, to se hodí. A anesteziolog, ten stejně při operacích jenom sedí bokem na židli, kouká do monitoru a v podstatě nic netvoří. Takže je vybráno. Dotyčný dlouholetý zaměstnanec tedy dostane výpověď a běží mu dvouměsíční výpovědní doba.

Je týden před jejím uplynutím. Nastane jakýsi problém, u kterého je přítomen i ředitel. Zvoní telefon u anesteziologa na stole, ale on není. Je sice kdesi v budově, jenže ředitel (prostřednictvím asistentky) to chce řešit hned a okamžitě. Zkusí volat jinam, vezme to chirurg, takže je povolán on. Chirurg přiběhne, problém vidí, ale řešení nezná. Je přece chirurg, ne anesteziolog. Takže si dovolí velmi troufalé postesknutí: „No jo, anesteziolog nám tu bude chybět.” A to neměl dělat. Dozví se od ředitele, že „Tohle jsem zrovna slyšet nechtěl!” a „Já jsem tady taky sám a musím umět všechno.” (na asistentku, která za něj všechno vyřizuje, nějak pozapomněl) a „Tak už si to mezi sebou začněte předávat, moc času není.”

Že je to přitažené za vlasy? Je. V tomto lékařském prostředí. Ale co když se to samé namontuje na prostředí IT sekce? Tam se totiž jaksi předpokládá, že ajťák přece umí všechno a rovnou z hlavy. Takže když jeden není, kterýkoli jiný ho nahradí. Že se ten člověk za ty roky vlastně stal specialistou na některé systémy, to nikoho netrápí. Zatím.

Komentáře

Martin 27.5.2015 8:41 – Teprve po roce jsem na tento příspěvek narazil a musel jsem se pousmát. Jako by mi to něco připomínalo. A mimochodem - už jste si, páni chirurgové, doplnili atestaci z anestezie??? :-) :-)

Nový komentář